Qualcomm’dan yeni yonga, amiral gemisi katilleri için geliştirildi

Qualcomm, Snapdragon 8s Gen 3 adı verilen yeni yonga setini tanıttı. Bu yonga seti, amiral gemisi olarak nitelendirilen Snapdragon 8 Gen 3’ün bazı özelliklerini biraz daha düşük performansla sunuyor. Özellikle oyunlar ve uygulamalarda daha gerçekçi ışıklandırma, gölgelendirme ve yansımalar yaratabilen donanım hızlandırmalı ışın izleme teknolojisi bu yonga setinde de yer alıyor. Ayrıca, Adreno Frame Motion Engine 2.0 sayesinde oyunlardaki kare hızları 60fps’ten 120fps’ye çıkartılabiliyor.

Yonga setinin CPU kısmı, farklı görevler için optimize edilmiş çeşitli çekirdeklerden oluşuyor: bir adet Cortex-X4, dört adet Cortex A720 ve üç adet Cortex-A520 çekirdeği. Bu çekirdekler sırasıyla 3.0GHz, 2.8GHz ve 2.0GHz saat hızlarında çalışıyor. 24GB’a kadar LPDDR5x RAM desteği sunan yonga seti, 4,200MHz hızında çalışabiliyor.

Fotoğraf ve video işleme konusunda ise 18-bit üçlü kognitif ISP özelliği ile dikkat çekiyor. Her zaman açık kamera, fotoğraf iyileştirme, semantik segmentasyon, düşük ışıkta Snapdragon görüşü ve 2x süper yüksek dinamik aralık gibi özellikleri barındırıyor. 4K HDR video kaydı ve 1080p’de 240FPS’ye kadar video kaydı yapabilme yetenekleri de mevcut.

Qualcomm’dan yeni yonga, amiral gemisi katilleri için geliştirildi

Bağlantı tarafında ise FastConnect 7800 Mobil Bağlantı Sistemi ve Wi-Fi 7 desteği bulunuyor. Ayrıca Snapdragon X70 5G-Modem RF Sistemi, 5G yapay zeka işlemcisi ile ve 5G’nin en son güncellemesi olan Release 17’yi destekliyor. Bu güncelleme ile 5G performansının ve kapsama alanının arttığı belirtiliyor.

Yonga setinde ayrıca cihaz üzerinde yapay zeka üretimi de önemli bir yer tutuyor. AI tabanlı görüntü üretimi ve 10 milyar parametreye kadar destek sunması, akıllı telefonlar gibi düşük güç tüketimli cihazlar için oldukça etkileyici özellikler arasında.

Qualcomm‘un açıklamasına göre HONOR, iQOO, realme, Redmi ve Xiaomi gibi global OEM’ler ve markalar bu yeni platformu benimseyecek. İlk cihazların Mart ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu gelişmeler, akıllı telefon teknolojisinde önemli yeniliklerin habercisi olarak görülüyor ve kullanıcıların daha ileri teknolojilere erişimini kolaylaştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x